Türkçe Alan Adı

Türkçe Karakterli Alan Adı Nedir?

IDN (Internationalized Domain Names), ASCII olmayan, lokal dil karakterleri içeren alan adlarıdır. Türkçe için, ı,ğ,ü,ş,ö,ç gibi harfleri barındıran domainler bu kategoriye girmektedir. Şu an için, türkçe karakter içeren domainler .com, .net ve .tr uzantıları için satın alınabilmektedir.

IDN Çevirici Ne İşe Yarar?

IDN standadında domainler ASCII karakterlerden oluşan alan adlarına çevrilir. Bu amaçla kullanılan IDN çeviriciler mevcuttur. Bu algoritmalar Unicode karakterlerden oluşan alan adlarını standart ASCII karakterlerden oluşan alan adlarına çevirir. Arkaplanda işlemler ASCII karakterlerine çevrilmiş domainler üzerinden yapılır. Web tarayıcıları üzerinde, kullanıcılara ise lokal karakterler içeren domainler ile hizmet verilir.

Örnek

türkçealanadı.com domain bir web tarayıcısında ziyaret edilmek istendiğinde, IDN karşılığı olan xn--trkealanad-q6a3w1y.com domain ile DNS sunucusuna bağlanılır ve ilgili IP adresi istenilir.

Alan Adı Başvusunda, IDN Çevirmesini Nereden Yapabilirim?

bikesoft.net sitemizde, türkçe karakterli bir domain satın almak istediğinizde, domain sorgulama kutucuğuna, alan adını 'türkçe karakterler' ile yazmanız yeterlidir. Sistemimiz, IDN çevirmesini kendi içinde otomatik olarak yapacaktır.Yine de, merak ettiğiniz domain IDN çevirmeleri içn aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

IDN Çevirici